Żubry i nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym

Rezerwat pokazowy żubrów znajduje się na drodze Hajnówka-Białowieża. Nie mogłam tego przegapić! Musiałam być w tym szczególnym miejscu, by zobaczyć z bliska żubry i nie tylko. Rozpoczynając wędrówkę rowerową po Puszczy Białowieskiej po przejechaniu kilku kilometrów zatrzymałam się przy pomniku żubra. 
Znajduje się on przy zamkniętej hodowli zachowawczej żubra. Jadąc dalej drogą nr. 689 dojechałam do rezerwatu. Nieco trzeba zboczyć z głównej trasy, jednak jest to oznakowane. Rezerwat pokazowy żubrów jest oddalony od Białowieży raptem 3 kilometry. Powstał w 1936 roku jako rezerwat koników typu tarpana. W rezerwacie występują w obszernych zagrodach, grupa żubrów (dorosły byk, żubrzyce, młodzież i cielęta) oraz pozostałe kopytne: łoś, jeleń, sarna, dzik, a także krzyżówki żubra z bydłem domowym, tzw. żubronie. Ponadto znajduje się tu stado koników polskich zwanych też konikami typu tarpana. Prezentowana jest też grupa wilków, rysie, żbiki. Przy rezerwacie znajduje się obszerny parking, a do samego rezerwatu wiodą też szlaki piesze: zielony i żółty oraz bardzo atrakcyjna ścieżka edukacyjna "Żebra Żubra".



Poza tym w Puszczy Białowieskiej występuje ostoja żubrów, które jest miejscem stałego przebywania żubrów w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny oraz są przystosowane do ich bezpiecznej obserwacji przez turystów (paśnik, platforma dla obserwatorów, tablice z podstawowymi informacjami o żubrze). Przygotowano tutaj trzy takie ostoje, dwie z nich (Kosy Most i Czoło) znajdują się na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, jedna - Babia Góra na północnym przedpolu Puszczy Białowieskiej. Wszystkie ostoje znajdują się w pobliżu znakowanych szlaków pieszych.



W 2009 roku odnotowano 4000 osobników żubra a samych 1100 sztuk znajdowało się w Polsce! Dalej jadąc do Białowieży mogłam zobaczyć siedzibę dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo Białowieża oraz Technikum Leśne, czy placówki naukowe takie jak Instytut Biologii Ssaków PAN, Zakład Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa, Białowieską Stację Geobotaniczną Uniwersytetu Warszawskiego, a i również piękne ścieżki.
Po około godzinnym przystanku w Białowieży pojechałam dalej przed siebie. 

A dla ciekawskich ---->>> Tak! 
Spotkałam żubra w Białowieży! Może nie na wolności, ale w bezpiecznej odległości :) 


Komentarze